Koaliční jednání – spíše oblačno, místy zataženo

Týden od prvního volebního dne utekl jako voda a je nejvyšší čas na náš první komentář ohledně vyjednávání budoucího vedení radnice.

– Po sečtení všech hlasů a naší výrazné výhře jsme absolvovali první jednání se stávajícím koaličním partnerem Podporou občanů. Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v započaté práci a budeme dále spolupracovat. Shodli jsme se též na tom, že starostou města by měl být absolutní vítěz voleb Petr Soukup (1900 hlasů) a že současný starosta Vlastimil Picek (1521 hlasů) bude pomáhat s řízením města z pozice radního. Vzhledem k tomu, že Našemu dvojměstí (6 mandátů) spolu s Podporou občanů (4 mandáty) chybí jeden hlas v zastupitelstvu města k vytvoření většiny, je nutné hledat dalšího partnera.

– Ihned v pondělí po volebním víkendu jsme se sešli dle očekávání se třetím na pomyslných stupních vítězů – trojkoalicí Vy jste město (STAN, TOP 09, KDU-ČSL) Zúčastnili se Petr Soukup, Vlastimil Picek, Jan Jirovský (1368 hlasů), Robert Pecha (1237 hlasů) a Filip Vaněk (1067 – nezvolen zastupitelem). Vzhledem k rozložení sil dle počtu mandátů 6:4:4 jsme nabídli trojkoalici 2 místa v sedmičlenné radě města a pozici pro chod města nejdůležitějšího místostarosty (investice, majetek, finance).

– Trojkoalice ve středu večer emailem poslala stanovisko, že požaduje většinu v radě nebo funkci starosty, což dle našeho soudu neodpovídá volebnímu výsledku a vůli voličů. Dále email obsahuje informaci, že naše nabídka není preferovaná. Dle všemožné šeptandy se rýsuje koalice z pěti zbývajících subjektů (STAN, KDU-ČSL, ODS, Piráti, Zdraví&Sport), kteří dají dohromady potřebných 11 hlasů.

– Důvod, proč s námi třetí v pořadí nechce konstruktivně spolupracovat, není prozatím známý, programově k sobě máme velmi blízko.

Přejeme fajn víkend a vězte, že pro blaho města uděláme maximum.